Media Alert – promo realme cu ocazia reducerilor de iarnă

București, România – 27 ianuarie 2023 – realme, producătorul de smartphone-uri și produse AIoT cu cea mai rapidă ascensiune, anunță pe plan local o serie de reduceri pentru telefoanele sale, cu ocazia Black Friday de iarnă la Altex și Electro Weekend la eMAG. Campaniile sunt valabile până pe 1 februarie și respectiv 30 ianuarie.

Telefoanele realme se bucură de un real succes printre tineri, fiind apreciate pentru raportul excelent preț-calitate. Design-ul unic pe care fiecare telefon realme îl afișează, dar și specificațiile tehnice avansate, au făcut ca brandul realme să fie apreciat de tineri, dar și de pasionații de tehnologie din întreaga lume.

Cu ocazia Black Friday de Iarnă, mai multe modele de telefoane realme pot fi regăsite la prețuri foarte bune la magazinele Altex.Modelele realme  9 Pro+realme 9 Pro și realme C35 sunt disponibile aici la prețuri avantajoase.

realme 9 Pro Plus este un telefon echipat cu procesor Dimensity 920, un ecran AMOLED de 6.4 inch la 90Hz, cameră de 50MP și baterie generoasă de 5000mAh.

realme 9 Pro folosește un procesor Snapdragon 695, un ecran LCD de 6.6 inch, o cameră de 64MP și baterie de 5000mAh.

Modelele realme GT NEO 3, GT NEO 3T și GT2 (8GB RAM/128GB stocare) sunt disponibile la eMAG prin campania Electro Weekend la prețuri foarte atrăgătoare.

GT NEO 3 este un flagship cu ecran AMOLED la 120Hz, procesor Dimensity 8100, cameră de 50MP, baterie de 5000mAh cu încărcare la 80W, senzor de amprentă în ecran și un design unic. Varianta GT NEO 3T folosește acelasi ecran, are însă un procesor Snapdragon 870 și o cameră de 64MP. GT2 în varianta de 8GB RAM/128GB stocare este disponibil cu procesor Snapdragon 888, cameră de 50MP, ecran AMOLED la 120Hz și baterie de 5000mAh cu încărcare la 65W.

De asemenea, modelul realme C31 este disponibil la Orange, atât pentru cei care doresc să își prelungească abonamentele cât și pentru cei care vor sa devină clienți Orange. În același timp  la Vodafone poate fi găsit modelul realme C35.

realme C31 și realme C35 sunt modele entry level cu procesoare Unisoc Tiger T616, ecrane IPS de 6.5 și 6.6 inch, camere de 13MP și respectiv 50MP și baterii generoase de 5000mAh.

UNTOLD, ales pentru a doua oară, în top 10 cele mai mari festivaluri din lume!

UNTOLD, ales pentru a doua oară, în top 10 cele mai mari festivaluri din lume!

Festivalul UNTOLD 2022 a fost votat în top 10 cele mai mari festivaluri ale lumii în clasamentul realizat de DJ Mag, cea mai mare publicație din industria muzicii electronice la nivel global. După o pauză de trei ani, revista britanică a publicat primul top al celor mai mari 100 de festivaluri ale lumii. Voturile au fost date de fanii de pe întreg mapamondul.

Pentru Top 100 Festivals, au votat peste 100.000 de fani din întreaga lume, în perioada 5-26 octombrie 2022. Festivalul din Cluj-Napoca ocupă locul 9 în clasamentul celor mai mari 100 de festivaluri din lume și a devansat festivaluri cu tradiţie precum Burning Man, Sziget, Lollapalooza, Parookaville sau Mysteryland.

Pentru ediția din acest an, creatorii uneia dintre cele mai frumoase experiențe de festival din lume, vor aduce în Cluj-Napoca cei mai mari artiști internaționali. Trupa Imagine Dragons este una dintre premierele oferite de organizatorii UNTOLD pentru 2023. Tot pe mainstage-ul festivalului va reveni în acest an și legendarul Armin van Buuren.

Festivalul UNTOLD va avea loc în Cluj-Napoca în perioada 3-6 august 2023.

În Top 100 Festivals se plasează și Neversea, cel mai mare festival organizat pe o plajă din Europa. Fanii din întreaga lume l-au votat în acest clasament și ocupă locul 51. În 2023, cei care iubesc marea, muzica și distracția sunt așteptați pe plaja din Constanța, pentru cea de-a 5-a ediție Neversea, care va avea loc între 6 și 9 iulie.

Noul Odyssey Neo G7 43 inci – primul monitor plat Mini-LED pentru gaming de la Samsung

Samsung Electronics lansează la nivel global noul Odyssey Neo G7 (denumire model: G70NC). Acesta este primul model de monitor plat Mini-LED al companiei și vine cu un nou tip de design în cadrul portofoliului gamei Odyssey, care este lideră în industrie. Noul monitor dispune de un ecran mare, special conceput pentru a le oferi jucătorilor un câmp vizual cât mai larg și cele mai clare detalii de vizualizare – invitându-i în lumea propriilor jocuri preferate cu o calitate fidelă a imaginii.

„Piața monitoarelor de gaming va deveni din ce în ce mai mare, iar jucătorii își doresc acum mai mult de la monitoarele lor. Nu oferim doar o experiență de gaming mai bună, ci reconstruim și noi capabilități inteligente pe ecranele noastre, care să le ofere jucătorilor un loc all-in-one pentru tehnologie și divertisment. Inovațiile noastre le permit jucătorilor de pretutindeni să rămână absorbiți de propriile jocuri preferate cu performanțe vizuale care să le intensifice emoțional experiențele”, a declarat Hoon Chung, Executive Vice President of Visual Display Business,  Samsung Electronics.

Mai multe informații găsiți în comunicatul din attach sau accesând link-ul online, aici.

Gartner afirma ca livrarile la nivel mondial de PC-uri au scazut cu 28,5% in al patrulea trimestru din 2022 si cu 16,2% pentru intregul an 2022

Cererea de  PC-uri se prabuseste din cauza incertitudinii economice

Livrarile de PC-uri la nivel mondial au totalizat 65,3 milioane de unitati in al patrulea trimestru din 2022, reprezentand o scadere cu 28,5% fata de al patrulea trimestru din 2021, conform rezultatelor preliminare date publicitatii de Gartner. Aceasta marcheaza cea mai mare scadere trimestriala a livrarilor de cand Gartner a inceput sa urmareasca piata PC-urilor la mijlocul anilor 1990. Pentru acest an, livrarile de PC-uri au ajuns la 286,2 milioane de unitati in 2022, in scadere cu 16,2% fata de 2021.

„Anticiparea unei recesiuni globale, inflatia crescuta si ratele dobanzilor mai mari au avut un impact major asupra cererii de computere”, a declarat Mikako Kitagawa, Director Analyst la Gartner. „Deoarece multi consumatori au deja PC-uri relativ noi care au fost achizitionate in timpul pandemiei, accesibilitatea redusa inlocuieste orice motivatie de a cumpara, ceea ce face ca cererea de PC-uri a consumatorilor sa scada la cel mai redus nivel din ultimii ani”, a adaugat Mikako Kitagawa.

„Piata PC-urilor pentru mediul enterprise este, de asemenea, afectata de incetinirea economiei”, a adaugat Kitagawa. „Cererea de PC-uri in randul companiilor a inceput sa scada in al treilea trimestru al anului 2022, dar acum piata s-a mutat de la usoara descrestere la deteriorare. Cumparatorii din mediul enterprise prelungesc ciclurile de viata ale PC-urilor si intarzie achizitiile, ceea ce inseamna ca piata de business nu va reveni probabil la crestere pana in 2024”, a detaliat Kitagawa.

Simultan, nivelurile mai ridicate ale stocurilor de PC-uri au inceput sa fie semnalate din prima jumatate a anului 2022 si au constituit un blocaj pentru piata PC-urilor. Oferta scazuta de PC-uri cauzata de cererea mare si intreruperile din lantul de aprovizionare pana in 2021 s-au transformat rapid intr-un exces de aprovizionare odata ce cererea a incetinit rapid si semnificativ.

Primii trei furnizori de pe piata mondiala de PC-uri au ramas neschimbati in al patrulea trimestru din 2022, Lenovo mentinandu-se locul 1 in livrari (vezi Tabelul 1).

Tabelul 1. Estimari preliminare ale livrarilor de unitati efectuate de furnizorii de PC-uri la nivel mondial pentru 4Q22 (mii de unitati)

CompaniaVolum livrari 4Q22Cota de piata 4Q22 (%)Volum livrari 4Q21Cota de piata 4Q21 (%)Crestere 4Q22-4Q21 (%)
Lenovo15.66324,021.93324,0-28,6
HP Inc.13.21620,218.64620,4-29,1
Dell10.88416,717.28018,9-37,0
Apple 7.01110,77.8078,6-10,2
ASUS4.8767,56.0786,7-19,8
Acer3.5895,56.1046,7-41,2
Altii10.05115,413.44714,7-25,3
Total65.292100,091.296100,0-28,5

Note: Datele includ computere desktop si laptop care sunt echipate cu Windows, macOS si Chrome OS. Toate datele sunt estimate pe baza unui studiu preliminar. Estimarile finale vor putea fi modificate. Statisticile se bazeaza pe livrarile vandute pe canale. Numerele pot sa nu corespunda totalurilor afisate din cauza rotunjirii.

Sursa: Gartner (ianuarie 2023)

In timp ce Lenovo si-a mentinut o cota de piata de 24%, compania a cunoscut cel mai puternic declin de cand Gartner a inceput sa urmareasca piata PC-urilor. Livrarile Lenovo s-au diminuat in toate regiunile, cu exceptia Japoniei, scazand cu peste 30% in zona EMEA si America Latina.

HP si Dell au inregistrat, de asemenea, scaderi abrupte din punct de vedere istoric. HP a fost afectata cel mai puternic de piata EMEA, unde livrarile au scazut cu 44% de la an la an. Pentru Dell, cererea slaba de pe piata marilor companii a afectat livrarile in a doua jumatate a anului 2022.

Prezentare generala regionala

Piata PC-urilor din SUA a scazut cu 20,5% in al patrulea trimestru din 2022, inregistrand al saselea trimestru consecutiv de scadere a livrarilor. Ca un ecou al tendintei pietei globale de PC-uri, cheltuielile atat pentru consumatori, cat si pentru computerele de business au incetinit din cauza conditiilor economice.

„Chiar daca vanzatorii au oferit reduceri mari pentru PC-uri in timpul sezonului de sarbatori in incercarea de a reduce stocul, consumatorii nu au fost influentati sa-si cheltuiasca banii”, a spus Kitagawa.

HP a preluat primul loc pe piata PC-urilor din SUA pe baza livrarilor cu o cota de piata de 26,8%. Dell a urmat cu 23,4% din cota de piata a PC-urilor din SUA (vezi Tabelul 2).

Tabelul 2. Estimarile preliminare ale livrarilor de unitati efectuate de furnizorii de PC-uri din SUA pentru 4Q22 (mii de unitati)

CompaniaVolum livrari 4Q22Cota de piata 4Q22 (%)Volum livrari 4Q21Cota de piata 4Q21 (%)Crestere 4Q22-4Q21 (%)
HP Inc.4.58226,85.38025,0-14,8
Dell4.00523,45.92527,5-32,4
Apple2.93617,23.03014,1-3,1
Lenovo2.38714,03.14714,6-24,2
ASUS9545,69064,25,3
Acer7294,31.1255,2-35,1
Altii1.5118,82.0019,3-24,5
Total17.104100,021.513100,0-20,5

Note: Datele includ computere desktop si laptop care sunt echipate cu Windows, macOS si Chrome OS. Toate datele sunt estimate pe baza unui studiu preliminar. Estimarile finale vor putea fi modificate. Statisticile se bazeaza pe livrarile vandute pe canale. Numerele pot sa nu corespunda totalurilor afisate din cauza rotunjirii.

Sursa: Gartner (ianuarie 2023)

Piata PC-urilor din EMEA a inregistrat un declin istoric de 37,2% de la an la an, datorita conjunctiei mai multor factori – tulburarile politice, presiunile inflationiste, cresterile ratelor dobanzii si o recesiune asteptata.

„Un declin de aceasta amploare are loc doar atunci cand cererea de pe piata efectiv se opreste”, a spus Kitagawa. „Increderea companiilor si a consumatorilor din zona EMEA s-a prabusit, ducand la o scadere uriasa a cererii de PC-uri. O crestere masiva a stocurilor a limitat sever oportunitatile de vanzare, deoarece vanzatorii se concentreaza pe vanzarea produselor din stocurile vechi”, a detaliat Kitagawa.

Piata din Asia Pacific excluzand Japonia a scazut cu 29,4% de la an la an, in principal din cauza pietei din China. In timp ce al patrulea trimestru a fost in mod traditional sezonul de varf pentru piata de computere de business din China, reducerile bugetare din partea guvernului chinez si incertitudinea privind schimbarea politicilor COVID au dus la o scadere semnificativa a cererii totale de computere.

Imaginea de ansamblu la nivelul intregului an: Piata PC-urilor se prabuseste dupa boom-ul COVID

Livrarile de PC-uri la nivel mondial au totalizat 286,2 milioane de unitati in 2022, o scadere de 16,2% fata de 2021 si cea mai mare scadere anuala a livrarilor din istoricul de urmarire a pietei computerelor efectuate de Gartner (vezi Tabelul 3).

Tabelul 3. Estimarile preliminare ale livrarilor de unitati efectuate de furnizorii de PC-uri la nivel mondial pe intregul an 2022 (mii de unitati)

CompaniaVolum livrari 4Q22Cota de piata 4Q22 (%)Volum livrari 4Q21Cota de piata 4Q21 (%)Crestere 4Q22-4Q21 (%)
Lenovo68.99724,183.44924,4-17,3
HP Inc.55.55819,474.18121,7-25,1
Dell50.00717,559.56017,4-16,0
Apple27.9119,826.9447,93,6
Asus20.6627,221.6346,3-4,5
Acer18.7086,524.2567,1-22,9
Altii44.35315,551.70315,1-14,2
Total286.197100,0341.727100,0-16,2

Note: Datele includ computere desktop si laptop care sunt echipate cu Windows, macOS si Chrome OS. Toate datele sunt estimate pe baza unui studiu preliminar. Estimarile finale vor putea fi modificate. Statisticile se bazeaza pe livrarile vandute pe canale. Numerele pot sa nu corespunda totalurilor afisate din cauza rotunjirii.

Sursa: Gartner (ianuarie 2023)

„Livrarile totale de PC-uri in 2022 au fost aproape de nivelurile pre-COVID, cu livrarile din 2019 situate cu mult sub 300 de milioane de unitati”, a spus Kitagawa. „Industria PC-urilor a cunoscut suisuri si coborasuri foarte neobisnuite in ultimii 11 ani. Dupa perioada de crestere extraordinara dintre 2020 si 2021 din cauza pandemiei, piata a inceput clar o tendinta descendenta care va continua pana la inceputul anului 2024”, a concluzionat Kitagawa.

Aceste rezultate sunt preliminare. Statisticile finale vor fi disponibile in curand pentru clientii programului Gartner PC Quarterly Statistics Worldwide by Region. Acest program ofera o imagine cuprinzatoare si in timp real a pietei PC-urilor la nivel mondial, permitand departamentelor de planificare a produselor, distributie, marketing si vanzari sa fie la curent cu problemele cheie si cu implicatiile lor viitoare pe tot globul.

Despre Gartner for High Tech

Gartner for High Tech pune la dispozitia liderilor din domeniul tehnologiei si echipelor lor cele mai bune practici bazate pe roluri, perspective din industrie si viziuni strategice asupra tendintelor emergente si schimbarilor pietei pentru a-si atinge prioritatile esentiale si pentru a construi organizatiile de succes de maine. Informatii suplimentare sunt disponibile la www.gartner.com/en/industries/high-tech

Urmariti stirile si actualizarile de la Gartner for High Tech peTwitter si LinkedIn folosind #GartnerHT.

Despre Gartner

Gartner, Inc. (NYSE: IT) ofera o perspectiva obiectiva si utila pentru directori si echipele lor. Indrumarile si instrumentele noastre de specialitate permit luarea unor decizii mai rapide si mai inteligente si o performanta mai buna in ceea ce priveste prioritatile esentiale ale unei organizatii. Pentru a afla mai multe, vizitati: gartner.com

Annie Leibovitz va prelua curând rolul de Artist in Residence al IKEA

Cea mai faimoasă artistă din domeniul fotografiei la momentul actual va prezenta cum arată căminele noastre prin ochiul camerei ei, ca parte a Raportului global IKEA privind viața acasă.

Annie Leibovitz, la momentul de față cea mai cunoscută artistă din domeniul fotografiei, va prelua curând rolul de Artist in Residence al IKEA, iar în câteva săptămâni va începe să lucreze la o serie de fotografii menite să arate viața oamenilor obișnuiți în interiorul căminelor acestora. Colaborarea vine în completarea Raportului anual tradițional IKEA privind viața acasă, raport recent realizat la nivelul a 37 de țări, inclusiv România. În timpul cercetării, peste 37.000 de persoane au fost intervievate, iar rezultatele dezvăluie ce înseamnă „acasă” pentru oamenii de pretutindeni. Rezultatele cercetării vor servi drept sursă de inspirație pentru celebra artistă, astfel încât ea să poată documenta viața de acasă a oamenilor, așa cum este ea, prin ochiul aparatului ei de fotografiat.

De altfel, Leibovitz este recunoscută pentru abilitatea sa de a surprinde viețile interioare și momentele cele mai intime ale multor oameni faimoși, lucrările ei forând în adâncimile experiențelor umane universale, ceea ce face această colaborare să fie ideală pentru proiectul nostru privind viața acasă.

„Acasă a fost mereu un aspect important în lucrările mele”, a explicat Leibovitz. „Am fotografiat oameni în căminele lor de la începutul carierei mele. Este o modalitate prin care pot înțelege cine este acea persoană. Sfatul pe care îl ofer tinerilor fotografi este să facă poze familiilor lor. Este unul dintre cele mai bune moduri de a porni la drum în acest domeniu. Sunt entuziasmată de colaborarea cu IKEA din 2023,“ a conchis ea.

Raportul IKEA privind viața acasă este cel mai amplu raport anual de acest fel din lume, oferind o perspectivă unică asupra a cum trăiesc și ce simt oamenii într-o anumită perioadă. Când vine vorba de România, raportul a dezvăluit că economia națională, bugetul gospodăriei și impactul schimbărilor climatice reprezintă trei dintre cele mai mari griji ale oamenilor pentru mai bine de două treimi dintre cetățeni. Pe lângă aceste griji, la nivel global, cercetările au arătat faptul că mai mulți oameni și-au exprimat îngrijorarea cu privire la schimbările climatice.

Studiul a arătat că 66% din respondenții din România simt că locul unde trăiesc reflectă cine sunt ei. Printre elementele pe care oamenii le consideră importante pentru a simți că personalitatea lor se oglindește în căminul lor, mai bine de jumătate au menționat acele lucruri pe care le-au făcut cu mâna lor (56%) și lucrurile pe care le-au cumpărat ei înșiși (55%), în timp ce 38% din ei au spus că o importanță deosebită o are spațiul dedicat nevoilor și intereselor lor.

Printre cele mai mari frustrări ale cetățenilor din România, potrivit chestionarului, este lipsa unui spațiu exterior. Pe lângă acest aspect, lipsa generală a spațiului și posesia de prea multe lucruri care nu au un loc dedicat depozitării lor reprezintă surse adiționale de frustrare. În timp ce 87% din oameni spun că este important să simtă bucurie atunci când sunt acasă, este îngrijorător faptul că doar 58% o simt. Mai mult, 60% din oameni consideră că media nu reflectă în mod frecvent modul în care trăiesc ei acasă.

Nivelul de siguranță resimțit de oameni în căminele lor este reflectat de faptul că aproximativ 18% din oameni au pretins în ultimul an că au planuri pentru că au preferat mai degrabă să stea în casă – un procent ceva mai mic decât media globală de 23%. De asemenea, doar pentru 5% din rezidenții români contează ce cred alți oameni despre cum își trăiesc ei viața acasă – pentru restul, acest aspect nu contează.

Din multitudinea de rezultate la nivel global, este interesant de menționat faptul că plantele și animalele devin „membri” tot mai importanți ai gospodăriei (13% din respondenți au spus că vorbesc cu plantele lor de interior). În mare, cam 4 din 10 oameni se raportează în mod pozitiv la căminul lor, comparativ cu aceeași perioadă din anul precedent.

Synology anunţă modelul SA6400, un NAS cu 12 bay-uri dedicat companiilor

București, România — 26 ianuarie 2023 — Synology a anunțat disponibilitatea modelului SA6400 cu 12 bay-uri, cel mai versatil sistem de stocare pentru uz general. Acesta este conceput pentru a oferi companiilor și studiourilor mari viteze de transfer de date extrem de rapide și extinderea capacității la cerere.

„SA6400 este soluția ideală pentru a face față cantităților din ce în ce mai mari de date nestructurate de astăzi”, a declarat Julien Chen, Product Manager la Synology„Capacitatea sa de a scala rapid pe măsură ce cererea de date crește, îl face potrivit pentru a servi ca soluție de stocare de fișiere sau de backup în medii agile și dinamice, pregătind companiile pentru creșterea viitoare a volumelor de date”, a subliniat Julien Chen.

Scalabilitate și performanță de vârf

Capacitatea de stocare poate fi extinsă perfect prin adăugarea a până la 8 unități de expansiune RX1223RP pentru un total de 108 de bay-uri, făcând loc pentru peste 1,9 petaocteți într-un singur sistem, ceea ce reprezintă de 9 ori capacitatea originală.

Cu o rată de transfer de peste 6.500/4.000 MB/s de citire/scriere secvențială1, SA6400 asigură derularea fără probleme a operațiunilor chiar și în cele mai solicitante scenarii, inclusiv centre de date pentru companii, studiouri mari de producție și aplicații în sectoarele de retail sau ospitalitate.

Performanța poate fi îmbunătățită și mai mult prin modernizarea rețelei de 10GbE încorporate la 25 sau chiar 40GbE.2

Servire flexibilă de fișiere pentru echipe în creștere

Suportul complet pentru protocoalele de fișiere permite accesul pe scară largă la resursele companiei prin rețeaua locală sau VPN, gestionarea privilegiilor de acces fiind simplificată de integrarea Active Directory/LDAP.

Soluția multiplatformă de gestionare și partajare a fișierelor Synology Drive permite organizațiilor să creeze un cloud privat pe care echipele îl pot folosi pentru a accesa, edita și partaja fișiere în siguranță, cu setări de permisiuni granulare pentru securitate și conformitate maximă.

Integrarea cu cloud – fie propriul C2 Storage de la Synology, fie terți furnizori de servicii cloud – permite sincronizarea eficientă a fișierelor pe mai multe site-uri pentru echipele sau companiile care adoptă modele organizaționale concentrate.

Aflați mai multe despre gestionarea fișierelor

Protecția centralizată a datelor pentru întreaga infrastructură

În contextul amenințărilor continue și emergente la adresa securității cibernetice, păstrarea datelor și serviciilor critice protejate și disponibile, este mai necesară ca niciodată.

Suita Synology Active Backup Suite pentru protecția echipamentelor din punctele terminale ale rețelei, permite ca dispozitivele Windows, Linux și macOS (în curând), mașinile virtuale Hyper-V/VMware și conturile Microsoft 365/Google Workspace să fie salvate în siguranță pe SA6400 și restaurate rapid atunci când este necesar.

SA6400 include, de asemenea, servicii de backup de date, snapshot-uri și servicii de automatizare a replicării pentru a proteja folderele și LUN-urile partajate, cu destinații care variază de la alte sisteme Synology până la cloud, pentru simpla conformitate cu regula de backup 3-2-1.

Aflați mai multe despre protecția datelor

Platformă de aplicații de afaceri puternică și versatilă

O serie de soluții eficiente din punct de vedere al costurilor sunt disponibile prin intermediul propriului centru de descărcare, containere sau mașini virtuale Synology DSM.

Aplicațiile de afaceri încorporate includ o suită completă de instrumente de gestionare a fișierelor și de productivitate pe care echipele le pot folosi pentru a stimula colaborarea, precum și o soluție de e-mail privată cu o proprietate de 100% a datelor și o platformă de mesagerie cu funcții complete pentru comunicații mai convenabile și mai sigure.

Containerele și mașinile virtuale Docker pot fi rulate pe SA6400 utilizând Docker sau Synology Virtual Machine Manager (VMM) – un hypervisor pentru versiunile virtualizate de Windows®, Linux® și DSM – pentru a testa și evalua în siguranță aplicațiile. Află mai multe

Aflați mai multe despre soluțiile de productivitate

Disponibilitate

SA6400 și RX1223RP sunt disponibile începând de astăzi prin partenerii și distribuitorii Synology.

  1. Cifrele de performanță sunt obținute prin testarea internă de către Synology. Performanța reală poate varia în funcție de mediul de testare, utilizare și configurație. Consultați diagramele de performanțăpentru mai multe informații.
  2. Vă rugăm să verificați lista noastră de compatibilitatepentru cea mai actualizată listă de NIC-uri compatibile.

AU ÎNCEPUT PREGĂTIRILE PENTRU MASSIF 2023. CUM ARATĂ MASSIF? ORGANIZATORII AU DEZVĂLUIT HARTA FESTIVALULUI.

YAGER CHALET, NUBA CHALET ȘI KUPA APRES-SKI BAR PRINTRE CELE 7 SCENE ALE FESTIVALULUI AFLAT LA PRIMA EDIȚIE

Se apropie festivalul Massif, iar organizatorii au început pregătirile în Poiana

Brașov pentru cel mai nou și așteptat eveniment al iernii. Prima ediție Massif va avea loc între 3 și 5 martie 2023, iar echipa aduce în premieră o producție specială pentru Poiana Brașov. Producția și amenajarea festivalului vor completa performance-urile live și show-urile surpriză ale artiștilor și DJ-ilor de pe cele 7 scene, indoor și outdoor, amplasate la baza pârtiei Bradu și la cele mai renumite apres-ski-uri din România, îndrăgite de

pasionații de distracție extremă și munte: KUPA Apres-Ski BarNUBA Chalet și YAGER Chalet.

Organizatorii așteaptă zilnic 12.000 de participanți, iubitori ai sporturilor de iarnă, ai muzicii, distracției, aventurii și experiențelor exclusiviste. Massif este un concept de festival nou și unic pentru Europa Centrală și de Est.

Fanii se vor putea întâlni cu artiștii sau DJ-ii lor preferați pe pârtii, să ia micul

dejun împreună în hotelurile din Poiana Brașov sau să fie surprinși de aparițiile lor

speciale la una dintre scenele de la apres-ski-uri sau la afterparty.

1 SCENĂ PRINCIPALĂ ȘI 2 SCENE SECUNDARE, AMPLASATE LÂNGĂ CENTRUL DE AGREMENT DIN POIANA BRAȘOV

Pentru prima ediție Massif vor fi amplasate 7 scene3 lângă centrul de

agrement din Poiana Brașov3 în parteneriat cu apres-ski-urile din Poiană și o scenă de afterparty în stațiune, cu program special și invitați surpriză.

Fiecare scenă are stiluri de muzică diferite, propriul concept și design. Unii artiști vor îmbina mai multe genuri și vor crea mixuri eclectice de neuitat. Fanii se vor bucura de experiențe muzicale unice la prima ediție Massif, în timp ce urcă sau coboară de pe pârtie și își aleg locul preferat de petrecere.

  1. Mainstage-ulfestivalului va fi în aer liber, lângă centrul de agrement din

Poiana Brașov. Dimitri Vegas, MATTN, Nicky Romero, Quintino, Kadebostany, Inna, Delia, Grasu XXL, Dirty Nano, B.U.G. Mafia, Pascal Junior și Killa Fonic se numără printre artiștii care vor face show-uri pe mainstage.

  1. La baza pârtiei, organizatorii vor crea și o scenă indoorG.O.A.T. (Greatest of All Time), pentru cei care vor să se bucure de cele mai mari hituri din istoria muzicii, de mixuri noi și inedite. Pe lângă decorul tematic, fanii vor primi aici și selecții muzicale speciale, ce redau atmosfera anilor ‘60, ‘70, ‘80, ‘90 și 2000, și hituri din prezent. Mai mult decât atât, această scenă va găzdui artiști din diverse genuri muzicale, care vor crea fusion-uri între hip-hop, trap, pop, rock, muzică electronică și folclor autentic. Lupii lui Calancea și Surorile Osoianu, Carmen Chindriș și Taraful Rutenilor, David Ciente și DJ-i români pregătesc surprize pentru primele lor show-uri la Massif.
  2. Retro Fantesia, a treia scenă de la baza pârtiei Bradu, le aduce fanilor cele mai fine mixuri și remixuri retro. DJ-i români se vor juca pe această scenă cu cele mai cunoscute piese rock, pop și dance ale anilor ‘90 și 2000. Retro Fantesia este un concept creat de UNTOLD și este una dintre cele mai îndrăgite scene ale festivalului din Cluj-Napoca, care adună timp de 4 zile și 4 nopți zeci de mii de fani.

TAKE-OVER MASSIF LA APRES-SKI-URILE DIN POIANA BRAȘOV: NUBA BEMASSIF CHALET, YAGER BEMASSIF CHALET ȘI KUPA BEMASSIF

Trei dintre cele mai cunoscute apres-ski-uri din România vor găzdui scene Massif. În fiecare zi, de la prânz la miezul nopții, vor fi petreceri unice la Nuba BeMassif ChaletYager BeMassif Chalet și Kupa BeMassif. Fie că vor o pauză de la turele de ski sau snowboard, ca să se încarce cu o doză de muzică, distracție și adrenalină, fie că vin direct pregătiți de party, fanii acestor scene vor găsi la apres-ski-uri petrecerile perfecte la înălțime.

Massif va avea și o scenă dedicată afterparty-urilor, denumită K2 Alpin. Aceasta va fi în Poiana Brașov, la fostul local Favorit, care va fi reamenajat. Organizatorii pregătesc un design special și un line-up surpriză.

Abonamentele pentru prima ediție Massif sunt disponibile pe site-ul bemassif.com. Prețurile pornesc de la 79 euro plus taxe General Access și urcă până la 250 euro plus taxe pentru VIP. Tot pe site-ul festivalului, fanii găsesc și cazare în Poiana Brașov pentru perioada evenimentului. Peste 100 de artiști, trupe și DJ-i vor urca pe scenele Massif între 3 și 5 martie.

GoIT demarează cursurile de QA Tester, o specializare cu peste 3000 de posturi deschise în prezent pe plan local

Salariul mediu pentru un QA Tester pornește de la 4000 RON/lună

București, 26 ianuarie 2023

GoIT, companie internațională de educație tech pentru începători, demarează cursurile de Quality Assurance Tester, o specializare cu peste 3000 de posturi deschise în prezent pe plan local. Potrivit reprezentanților companiei, în România salariul mediu pentru un QA Tester pornește de la 4000 RON/lună.

Cursul de QA Tester va avea o durată de 3 luni, cu câte două sesiuni săptămânale, iar în paralel studenții vor lucra la diverse teme și proiecte. Acesta va fi condus de un lector împreună cu un mentor, toți lectorii GoIT fiind specialiști care activează în companii de top din România și au o vastă experiență în domeniu. Prima grupă va începe cursurile pe 20 februarie, dată până la care înscrierile sunt deschise. Prețul cursului de QA Tester este de 700 de euro, iar plata se poate face și în rate.

Pentru a răspunde tuturor întrebărilor posibililor cursanți, compania a organizat webinarii gratuite începând de la finele anului trecut, iar până în prezent, la cele cinci ediții au participat peste 1000 de oameni.

„Webinariile dedicate acestui curs au avut mare succes în rândul participanților, care s-au declarat foarte atrași de ideea de a face reconversie profesională spre profesia de QA Tester. Totodată, de la începutul acestui an, ne-am concentrat toate eforturile pentru a veni în sprijinul studenților cu modalități de plată diversificate, astfel încât să se simtă confortabil din punct de vedere financiar pentru a face acest pas. Așadar, cursurile noastre pot fi platite acum și în rate, prin intermediul mai multor parteneri”, a declarat Anton Chornyi, CEO GoIT Group.

Peste 3000 de posturi QA Tester disponibile în România

Jobul de QA Tester implică testarea platformelor și aplicațiilor dezvoltate de developeri, testerii fiind responsabili de funcționarea platformei în condiții optime, înainte de a fi livrată clientului. Profesia are numeroase avantaje, în special pentru cei care doresc o intrare rapidă în industria IT. În primul rând, QA Testerii nu sunt nevoiți să învețe un limbaj de programare pentru a practica acest job, iar pe parcurs au posibilitatea de a înțelege întregul proces de dezvoltare, fiind un început ideal pentru un viitor manager.

Potrivit reprezentanților GoIT, care au centralizat datele din platformele de angajare (eJobs, LinkedIn), în prezent există peste 3000 de posturi de QA Tester disponibile pe plan local. Totodată, salariul mediu pe care îl poate primi un junior la început de drum este de cca. 4000 RON/lună NET, ce poate crește cu peste 50% după un an experiență în domeniu.

Despre GoIT

GoIT este o companie internațională de educație tech pentru începători, lider de piață pe acest segment în CEE. În prezent, organizația numără cca. 300 de angajați, activează în țări precum România, Ucriana, Polonia, Mexic și USA și are în plan expansiunea la nivel global.

În cei opt ani de activitate, cursurile GoIT au fost încheiate de cca. 10.000 de absolvenți, 99% dintre cursanți fiind persoane care își doresc o schimbare de carieră și încep de la zero în domeniul IT.

GoIT propune un model unic de business: maratoane gratuite, care să introducă oamenii în universul IT și în cursurile companiei, mentorat pe tot parcursul colaborării.

Gebrüder Weiss România a finalizat extinderea hub-ului din Sibiu

Bolintin Deal, 26 Ianuarie 2023: Gebrüder Weiss România, unul dintre principalii jucători ai pieței locale de transport și soluții logistice, anunță finalizarea investiției în extinderea hub-ului logistic din Sibiu. Acest proiect a necesitat fonduri de 3,4 milioane de euro, noua suprafață adăugată fiind deja integrată în operațiunile companiei.

“Extinderea centrului logistic din Sibiu a fost necesară în contextul depășirii semnificative a capacității spațiului de depozitare existent raportat la nevoia de depozitare a clienților din portofoliu. Pentru a face față volumului de marfă și cerințelor din partea clienților, am luat această decizie de extindere și mă bucur să anunț finalizarea lucrărilor și darea în folosință a noului spațiu”, a declarat Viorel Leca, Director General Gebrüder Weiss România.

Potrivit afirmațiilor sale, suma alocată a fost direcționată în extinderea depozitului logistic cu 2.250 mp și dotarea acestuia cu echipamentele necesare.

Filiala din Sibiu a companiei a fost înființată în 2010, cu o suprafață de 2.000 mp alocați operațiunilor de cross-docking, în urma unei investiții de 1,2 milioane de euro. În 2017 spațiul de depozitare a fost extins cu 2.500 mp și a ajuns la 4.500 mp spațiu de depozitare și cross-docking, fiind alocate fonduri de 3,2 milioane de euro.

“Odată cu noua extindere, hub-ul nostru din Sibiu ajunge la o suprafață de 6.500 mp, locația fiind 100% în proprietatea companiei. Aceasta nouă investiție ne va permite să deservim mai bine nevoile clienților actuali și vom putea da curs și noilor solicitări din partea celor potențiali”, a mai spus Viorel Leca.

Acesta a subliniat, de asemenea, că filiala din Sibiu oferă o gamă completă de servicii: transport intern, internațional, soluții logistice și depozitare. În plus, datorită poziției geografice – în centrul țării și în imediata proximitate a autostrăzii Sibiu – Pitești, filiala reprezintă un hub logistic strategic atât pentru distribuția internă, cât și pentru transportul bunurilor în Europa de Vest. Doar în 2021, filiala a gestionat aproximativ 145.000 de transporturi, cumulând 135.000 tone.

Tocmai din aceste motive, compania se concentrează, pentru moment, pe consolidarea activității existente în cadrul filialei din Sibiu, pentru a ajunge în cel mai scurt timp la un grad de ocupare de 100%. Pe termen mediu însă, Gebrüder Weiss România ia în calcul o nouă extindere a spațiului, în funcție de nevoile și cerințele clienților.

Totodată, conducerea locală acordă o atenție deosebită proiectului Lean Management, implementat în zona de depozit, ale cărui beneficii se traduc prin eficientizarea proceselor, reducerea timpilor de operare și fluidizarea fluxului de mărfuri.

”Atingerea obiectivelor Lean a fost posibilă datorită nivelului ridicat de implicare, dedicare și profesionalism a echipei de proiect. Ne vom asigura că principiile 5S se vor aplica în continuare, inclusiv în locații noi”, a mărturisit Viorel Leca.

“O altă provocare pe care o întâmpinăm este atragerea de personal suplimentar pentru zona de depozit. În acest moment suntem în căutare de manipulanți și stivuitoriști, procesul de recrutare fiind unul în continuă desfășurare, care depinde și de volumul de marfă ce necesită manipulare”, a mai afirmat reprezentantul companiei.

Imagine: Extinderea centrului logistic din Sibiu a fost necesară în contextul depășirii semnificative a capacității spațiului de depozitare existent – Viorel Leca, director general Gebrüder Weiss România

(Sursă: Gebrüder Weiss)

Imagine: Extinderea centrului logistic din Sibiu a atras investiții de 3,4 milioane de euro și a ajuns la o suprafață totală de 6.500 mp

(Sursă: Gebrüder Weiss)

Imagine: Filiala din Sibiu este poziționată strategic în centrul țării și în imediata proximitate a autostrăzii Sibiu-Pitești,

(Sursă: Gebrüder Weiss)

Despre Gebrüder Weiss în România

Prezentă în România încă din anul 1994, Gebrüder Weiss se bazează pe o infrastructură națională de hub-uri logistice situate în București, Arad, Sibiu, Cluj, Bacău, Brașov, Constanța și Craiova. Compania oferă soluții logistice inteligente pentru clienții săi și asigură servicii flexibile de distribuție prin transport rutier, feroviar, aerian și maritim.

Din 2018, compania a lansat în România şi un serviciu de livrări la domiciliu, axat pe comenzile de marfă tip cargo – Home Delivery, iar în 2020 a deschis un hub logistic dedicat acestui serviciu, de unde sunt gestionate operațiunile de cross-docking, terminalul deservind întreaga țară.

O data cu lansarea myGW în România, în 2021, și integrarea ETA (en. Estimated Time of Arrival) în portal, clienții companiei au acces la toate informațiile relevante dintr-un singur cont, oricând și de oriunde (status, documente relevante, stocuri, comenzi).

La un an de la lansarea portalului myGW în România, 400 de utilizatori au gestionat prin intermediul portalului 415.000 de transporturi și au plasat 30.000 de comenzi.

Berea consumată moderat poate fi integrată într-o dietă echilibrată, fiind compusă din ingrediente 100% naturale apă, hamei, cereale și drojdie

București, 26 ianuarie 2023: Mai multe studii au demonstrat că berea consumată cu moderație poate fi integrată într-o dietă variată, având efecte benefice asupra organismului, contribuind inclusiv la scăderea incidenței bolilor cardiovasculare. Rezultatele unui studiu realizat chiar sub egida Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție validează un posibil efect pozitiv asupra organismului, determinat de consumul moderat de bere. În urma studiului s-a constatat că sunt influențați factorii implicați în menținerea echilibrului fluido-coagulant al sângelui, ceea ce poate produce un efect benefic asupra sănătății inimii și a vaselor de sânge.

Pentru a obține efecte benefice asupra organismului, Organizația Mondială a Sănătății recomandă un consum moderat de bere: o cantitate de 330 ml/zi pentru femei și 660 ml/zi pentru bărbați. Berea poate fi integrată astfel într-o dietă echilibrată, care să cuprindă alimente ce aparțin tuturor categoriilor de nutrienți necesari organismului, precum proteine, lipide, calorii, glucide și bineînțeles lichide.

„Una dintre cele mai consumate băuturi alcoolice din lume, berea, poate avea numeroase efecte benefice pentru organism. Berea este compusă în principal din apă, dar este bogată și în nutrienți – carbohidrați, aminoacizi, minerale, vitamine și polifenoli – rezultate în urma procesului de fermentare și preparare în mai multe etape. De exemplu, studiile arată că florile de hamei, utilizate pentru a oferi aromă și gust, conțin compuși fenolici, inclusiv flavonoide, care s-au dovedit a avea diferite activități biologice antioxidante, anticancerigene, antiinflamatorii, estrogenice și antivirale”, spune dr. Corina Zugravu, Președintele Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție.

Fibrele sunt elemente esențiale pentru sistemul digestiv. Medicii nutriționiști recomandă un consum zilnic de 38 g de fibre pentru bărbați și 25 g de fibre pentru femei, cantitatea fiind redusă în cazul persoanelor cu vârsta de peste 50 de ani. Fibrele solubile din bere provin de la pereţii celulelor de orz. Berea, având ca ingredient de bază cerealele și un conținut ridicat de apă (peste 90%), poate fi o opțiune bună din acest punct de vedere.

Totodată, datorită ingredientelor 100% naturale, berea fără alcool poate fi o băutură hidratantă, având și un aport caloric scăzut (250 ml de bere fără alcool conțin doar 50 kcal.). În plus, datorită vitaminelor și mineralelor, berea fără alcool conține cantități de compuși fenolici (flavonoizi, antocianogeni, catechine, flavonoli etc.) ce au un efect antioxidant și preventiv asupra bolilor cardiovasculare.

Hameiul este o plantă cu proprietăți nutritive deosebite, dar nu întotdeauna suficient cunoscute. Deși nu poate fi consumat ca atare, hameiul este unul dintre ingredientele principale ale berii. De-a lungul timpului, numeroase cercetări științifice au confirmat influența hameiului din compoziția berii în îmbunătățirea calității somnului, în diminuarea anxietății sau a anumitor simptome specifice perioadei post-menopauză. Mai mult, unul dintre studiile realizate în România, sub egida Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție, a reconfirmat puterea antioxidantă a hameiului, benefică pentru organism. Beneficiile pentru organism ale berii, aportul de vitamine, fibre și polifenoli pot apărea însă doar atunci când este consumată cu moderație.

*****

Despre Centrul de Studii despre Bere Sănătate și Nutriție

Centrul de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție este o entitate cu caracter științific, rezultat al demersului celor trei membri fondatori: dr. Corina – Aurelia Zugravu, lector universitar în cadrul UMF “Dr. Carol Davila”, căreia îi revine și calitatea de Președinte în cadrul Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție, dr. Alin Popescu, medic primar în medicină sportivă și consultant în probleme de nutriție, deținând calitatea de Secretar general, și dr. Mihaela Begea, doctor în științe inginerești.

Înființat în luna decembrie a anului 2011 și lansat oficial în data de 7 martie 2012, Centrul de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție are drept obiectiv investigarea efectelor consumului moderat de bere asupra organismului uman prin derularea de studii științifice și diseminarea informațiilor în domeniu în rândul comunității medicale și a publicului larg.

Pentru a contribui activ la promovarea domeniului cercetării de la noi din țară, Centrul finanțează anual studii de cercetare în

domeniu, sub forma de burse acordate studenților, masteranzilor, doctoranzilor sau cadrelor universitare, indiferent de vârstă. Toate detaliile privind structura și componența Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție pot fi găsite la adresa:

www.beresanatatenutritie.ro.

Pentru a obține efecte benefice asupra organismului, Organizația Mondială a Sănătății recomandă un consum moderat de bere: o cantitate de 330 ml/zi pentru femei și 660 ml/zi pentru bărbați. Berea poate fi integrată astfel într-o dietă echilibrată, care să cuprindă alimente ce aparțin tuturor categoriilor de nutrienți necesari organismului, precum proteine, lipide, calorii, glucide și bineînțeles lichide.

„Una dintre cele mai consumate băuturi alcoolice din lume, berea, poate avea numeroase efecte benefice pentru organism. Berea este compusă în principal din apă, dar este bogată și în nutrienți – carbohidrați, aminoacizi, minerale, vitamine și polifenoli – rezultate în urma procesului de fermentare și preparare în mai multe etape. De exemplu, studiile arată că florile de hamei, utilizate pentru a oferi aromă și gust, conțin compuși fenolici, inclusiv flavonoide, care s-au dovedit a avea diferite activități biologice antioxidante, anticancerigene, antiinflamatorii, estrogenice și antivirale”, spune dr. Corina Zugravu, Președintele Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție.

Fibrele sunt elemente esențiale pentru sistemul digestiv. Medicii nutriționiști recomandă un consum zilnic de 38 g de fibre pentru bărbați și 25 g de fibre pentru femei, cantitatea fiind redusă în cazul persoanelor cu vârsta de peste 50 de ani. Fibrele solubile din bere provin de la pereţii celulelor de orz. Berea, având ca ingredient de bază cerealele și un conținut ridicat de apă (peste 90%), poate fi o opțiune bună din acest punct de vedere.

Totodată, datorită ingredientelor 100% naturale, berea fără alcool poate fi o băutură hidratantă, având și un aport caloric scăzut (250 ml de bere fără alcool conțin doar 50 kcal.). În plus, datorită vitaminelor și mineralelor, berea fără alcool conține cantități de compuși fenolici (flavonoizi, antocianogeni, catechine, flavonoli etc.) ce au un efect antioxidant și preventiv asupra bolilor cardiovasculare.

Hameiul este o plantă cu proprietăți nutritive deosebite, dar nu întotdeauna suficient cunoscute. Deși nu poate fi consumat ca atare, hameiul este unul dintre ingredientele principale ale berii. De-a lungul timpului, numeroase cercetări științifice au confirmat influența hameiului din compoziția berii în îmbunătățirea calității somnului, în diminuarea anxietății sau a anumitor simptome specifice perioadei post-menopauză. Mai mult, unul dintre studiile realizate în România, sub egida Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție, a reconfirmat puterea antioxidantă a hameiului, benefică pentru organism. Beneficiile pentru organism ale berii, aportul de vitamine, fibre și polifenoli pot apărea însă doar atunci când este consumată cu moderație.

*****

Despre Centrul de Studii despre Bere Sănătate și Nutriție

Centrul de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție este o entitate cu caracter științific, rezultat al demersului celor trei membri fondatori: dr. Corina – Aurelia Zugravu, lector universitar în cadrul UMF “Dr. Carol Davila”, căreia îi revine și calitatea de Președinte în cadrul Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție, dr. Alin Popescu, medic primar în medicină sportivă și consultant în probleme de nutriție, deținând calitatea de Secretar general, și dr. Mihaela Begea, doctor în științe inginerești.

Înființat în luna decembrie a anului 2011 și lansat oficial în data de 7 martie 2012, Centrul de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție are drept obiectiv investigarea efectelor consumului moderat de bere asupra organismului uman prin derularea de studii științifice și diseminarea informațiilor în domeniu în rândul comunității medicale și a publicului larg.

Pentru a contribui activ la promovarea domeniului cercetării de la noi din țară, Centrul finanțează anual studii de cercetare în

domeniu, sub forma de burse acordate studenților, masteranzilor, doctoranzilor sau cadrelor universitare, indiferent de vârstă. Toate detaliile privind structura și componența Centrului de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție pot fi găsite la adresa:

www.beresanatatenutritie.ro.